Vína originální certifikace VOC

Pro spoustu milovníků vína je toto tajemné označení velkou neznámou a proto se pokusíme to vysvětlit.

V současné době je u nás zaběhlý tzv. Germánský systém značení a kategorizace vín podle cukernatosti (jakostní, kabinet, pozdní sběr apod.).

VOC využívá tzv. Románský způsob značení (apelační systém). Je to systém pohledu na kvalitu vína dle místa původu hroznů, které dává vínům jedinečný a nezaměnitelný charakter. Již naši předkové si uvědomovali, že určité území se vyznačuje výjimečnými podmínkami, které se otisknou do charakteru výsledného vína. Označovali pak svá vína názvem příslušného areálu nebo vinařské obce. V ČR mají dnes tato vína označení VOC – vína originální certifikace. Ve světě je tento apelační systém běžný již dlouhá léta (Francie AOC, Itálie DOC a DOCG, Rakousko DAC).

VOC se dnes snaží na tuto tradici navázat a vyzdvihnout tak charakter a optimální kvalitu vín pocházejících z určitých vinařských poloh. Víno originální certifikace smějí produkovat členové sdružení vinařů, jehož fungování je povoleno Ministerstvem zemědělství ČR. Vína musí splňovat striktně daná a kontrolovaná kritéria a označit víno VOC smějí vinaři pouze na základě povolení uděleného rovněž ministerstvem zemědělství.

V současné době v našem státě existuje pouze jedna schválená oblast s apelačním systémem a to je sdružení vinařů VOC Znojmo, fungující od roku 2009. K dnešnímu dni sdružuje celkem 14 vinařství ze Znojemské oblasti. Připravují se další sdružení VOC, například v Mikulově a Pavlově.

Pro zjednodušení. Znojemská oblast má specifické klimatické podmínky a jedinečné složení půdy. Dále jsou to lokální klony révy, které v kombinaci se zmíněnými specifiky a zkušenostmi místních vinařů dávají unikátní a nezaměnitelná vína. Odrůdy révy vybrané do VOC Znojmo jsou pouze tři: Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský. Tyto odrůdy byly zvoleny proto, že jsou typické pro tuto oblast již po staletí. Vína jsou vyráběna standardními postupy, ale tak, aby zůstaly zachovány typické znaky pro tuto oblast. Před distribucí vín ze sklepa je posuzuje speciálně složená komise, která rozhoduje o přidělení značky VOC.

Zde jsou podmínky pro splnění certifikace VOC
1
výrobce musí být členem VOC Znojmo, o. s.
2
povoleny jsou pouze odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a jejich cuveé
3
hrozny musí pocházet z registrovaných vinic
4
hrozny musí mít nejméně 19° NM
5
výnos nesmí překročit 2,5kg na keř
6
sběr hroznů je prováděn pouze ručně
7
vína smí být uzavřena pouze korkovým uzávěrem
8
školení vína nesmí probíhat metodou „barikování“
9
vína nesmí být vyrobena metodou dlouhodobého zrání na kvasničných kalech
10
jablečno-mléčná fermentace je povolena
11
zbytkový cukr ve víně je povolen do 25g/l
12
obsah alkoholu ve víně je omezen na maximálně 13,9% objemových
13
vína musí výrazně vykazovat typické senzorické vlastnosti Znojemské podoblasti

Vinaři nominují do systému VOC Znojmo pouze vína, která splňují výše uvedené přísné podmínky. Podle těchto pravidel pak degustační komise vybírá nejtypičtější vína. Aby se mohla na etiketě pyšnit označením VOC Znojmo, musí vína odpovídat kvalitě, která je před distribucí posuzována zvláště kritickou senzorickou zkouškou. Známkou VOC Znojmo je spotřebiteli garantován vysoký kvalitativní standard a typický chuťový a zejména aromatický charakter vína.

Značení VOC přináší spotřebiteli jasně čitelné informace. Tím nejdůležitějším, podle kterého identifikujete každou láhev, je páska kolem hrdla, která obsahuje číselný kód výrobce, šarži vína, počet kusů vyrobených láhví a kód rozhodnutí o zatřídění. Počet pásků přesně odpovídá počtu láhví, design etikety si zpracovávají vinaři samostatně.

Více informací o VOC najdete na www.vocznojmo.cz

Vzor VOC pásky kolem hrdla lahve.

Vzor etikety VOC