Degustace vín Štěpána Maňáka ze Žádovic

Ve čtvrtek 18. 11. 2010 proběhla další degustace vín KPV v klubu Havana, Tentokrát od Štěpána Maňáka ze Žádovic.

Motto vinaře: Všichni milují suchá vína, nejlépe ta se zbytkovým cukrem nad 15 gramů.
 
  Veškeré informace o vinařství Maňák najdete na webu vinařství Co tam ovšem nenajdete, je smysl pro humor a fajn prezentaci pana vinaře, kterého jsme u nás uvítali. Vzorečky vín najdete v přiloženém „chlastplánu“, pouze bych doplnil, že úplně první se pilo svatomartinské Svatovavřinecké 2010, které v soupisu vín chybí. Řazení vín je možná trochu neortodoxní, ale člověk se alespoň přesvědčí, že jediná správná metoda neexistuje a vše záleží na citu vinaře.
 
Moc se mi líbil odlehčený styl povídání, milá reakce na dotazy a důraz na nevnucování vlastních názorů a metod ostatním. Sympatická byla i tendence zapojit účastníky ochutnávky do diskuse, formou dotazů na odhad některých analytických hodnot vzorků vín. Vína má líbivá  (řízenková), ovšem stále si udržují odrůdový charakter. Z bílých mi nejvíce chutnala Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, z červených pak jednoznačně Cabernet moravia. Jinak si na své přišli předevšim milovníci sladších vín, která díky příjemným kyselinkam byla velmi elegantní.
 
Naprostou bombou mimo kategorie byl slámový Sauvignon, který vyhrává, co se dá, Naposledy získal šampiona na největší výstavě vín na světě (podle počtu přihlášených vzorků) ve Vídni v kategorii sladkých vín. Nádherná vůně a chuť po lesních jahodách je neuvěřitelná.
 
Sympatická je i cenová politika, kdy je cena stanovena na počátku a dál se již nemění, bez ohledu na ocenění nebo zájem o dané víno. Z toho důvodu už není výborné Sylvánské zelené. I tak toho bylo na prodej dost, čehož návštěvníci rádi využili.
Degustace se mi velmi líbila a proti úterku byl rozdíl kvalit propastný.
 
Fotografie z degustace si můžete prohlédnout zde.