Degustace vinařství Maděřič v KPV Ústí nad Labem

Dne 17. března 2011 se sešlo 60 vínomilců v klubu Havana v Ústí nad Labem, aby ochutnali vína vinařství Maděřič. Zároveň se jednalo o jubilejní, dvacátou degustaci a klub touto akcí zároveň oslavil dva roky činnosti.

Vinařství pana Ludvíka Maděřice známe dobře z akcí Vinařské Litoměřice nebo ze zámku ve Velkém Březně a též díky agilní obchodní zástupkyni z Mostu, paní Ále Papežové. Řada vinařů má k moderním technologiím nechuť, pak Maděřič k nim, jak vidno, opravdu nepatří. Asi nemusím předesílat, že nám jeho vína chutnají a měli jsme dojem, že je čas představit ho i v našem klubu přátel vína.

Pan Maděřič osobně přivezl nejen vína uvedená v předem připraveném degustačním listě, ale ještě tři vzorky navíc aktuálního ročníku 2010.
Zájemci o vinařství mohou navštívit jejich vyčerpávající webové stránky. Řadu aktuálních událostí z vinařství Maděřič lze sledovat v reálném čase na facebooku zde

Do Ústí za námi dorazil okolo 17 hodiny a pouze se obával, abychom jeho vína nenosili nahoru do patra zbytečně. Obavy se pomalu rozptylovaly příchodem návštěvníků, úplně padly při závěrečném prodejním útoku, kdy toho zůstalo na odnos už jen málo. To už ale hodně předbíhám, vraťme se na začátek.

Protože se jednalo o jubilejní dvacátou degustaci a klub oslavil 2 roky činnosti, obdrželi členové klubu menší i větší dárečky, kterými nás obdarovali laskaví sponzoři a na jejichž získávání se podílela celá rada klubu, nejvíc ale určitě Petr a Míra.

Co tedy účastníci obdrželi:
1.  Tašku s propagačními materiály z Národního vinařského centra. Kalendář akcí s vinařskou tématikou, soupis českých i moravských vinařství a mapy vinařských oblastí. Podle ohlasů je jednoznačné nejoceňovanější kalendář akcí pro rok 2011.

2. Poměrně nedávno otevřená prodejna Českého archivu vín v Ústí nad Labem věnovala průkazky na pěti a desetiprocentní slevu na celý svůj sortiment. Situaci s rozdělováním, komu kterou, jsme vyřešili  tak, že každý člen obdržel průkazku s nižší slevou a manželský pár s vyšší slevou. Velkým kladem je rovněž to, že jsou průkazky přenosné.

3. Vinotékař Jirka Hloušek, majitel Vinotéky U svatého Urbana, věnoval jednorázové slevenky ve výši 20% na veškeré zboží ve své vinotéce. Slevenky byly rozdány v rámci závěrečného losování.

4. Nejhodnotnějším darem rozhodně přispěl doktor Kacerovský, co by pořadatel a ředitel akce, který klubu věnoval sto volných vstupenek na akci Vinařské Litoměřice

Všem sponzorům moc děkujeme a jejich přízně si vážíme!

Pan Maděřič zahájil degustaci drobným kvízem a to dotazem, zda víme, kde leží Moravský Žižkov. Vítěz správně určil, že mezi Velkými Bílovicemi a Prušánkami, a byl za svou znalost odměněn lahví vína od pana vinaře osobně. V průběhu večera jsme se dozvěděli o jeho vínech a vinařství spoustu zajímavostí, a přijde mi zbytečné suplovat zde webové stránky.

Určitě bych ale vyzdvihl až buldočí zarputilost vybudovat v Moravském Žižkově penzion, neboť takové zařízení tam citelně chybí. Všichni milovníci vína jsou nejspíše od května, kdy by měl být penzion slavnostně otevřen, srdečně zváni.

Vína byla čistá, nekomplikovaná, líbivá, s jednotným rukopisem a po vypití většího množství vzorků mohl mít člověk až dojem určité fádnosti. To je ale myslím problém všech dobrých vinařství, které se nebojí jít s kůží na trh a do degustací zařadí více vzorků.

Co mi chutnalo? Slušelo by se říct, že všechno, žádný slabý vzorek se opravdu nekonal. Asi nepřekvapím, když za své favority označím zatřiďované vzorky ročníku 2010, a to Chardonnay a Sauvignon, nádherná mladá vína. Úžasná byla též „rozinková šardonka“, tedy bobulový výběr této odrůdy. Vítězka závěrečné losáže brala právě toto víno.

V červených vínech mě určitě nejvíc oslovila má oblíbená odrůda Cabernet moravia, žádné travní tóny, ale výborná chuť po černém rybízu. A určitě hned po ní další moje oblíbená odrůda Dornfeldr.

Zážitkem pak určitě byla i ochutnávka šumivého vína, které je vyrobeno klasickou metodou kvašením v láhvi. Jedná se o směs Ryzlinku vlašského a Veltlínského zeleného, sekt byl suchý (brut).

Jistě i díky příjemným cenám, a protože cenová politika vinařství je dobře nastavena, tak se po většině vín po skončení degustace jen zaprášilo a já mohu opět jen doporučit návštěvu tohoto nadmíru sympatického vinařství.

Foto z degustace naleznete zde.

Napsal MS, doplnil PK.