Degustace vinařství Maděřič

 
Anotace: Dne 20. března 2014 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Maděřič z Moravského Žižkova. Zavítal mezi nás spolumajitel vinařství Jirka Maděřič.
Vinařství u nás bylo již před dvěma lety, tehdy přijel Jirkův tatínek Ludvík. Již tehdy jsme ocenili příjemná vína a vinaře, z toho důvodu jsme degustaci rádi opakovali, a to při pro nás památném jubileu- klub slavil pět let.
Na to citlivě zareagoval Jirka a se slovy- máme celkem 15 vzorků, fakt chcete 12? jsme se shodli, že si návštěvníci zaslouží něco navíc. Na této degustaci tedy bylo předvedeno 15 vzorků, v podstatě kompletní produkce vinařství.
Zahájili jsme sektem, kdy si šest návštěvníků mohlo vyzkoušet sabráž. Jirka je výborný učitel, takže někdo měl sice problémy na počátku, ale nakonec všichni otevřeli.
Jirka je též příjemný coby vypravěč. Oprostil se od vůní banánových listů, koňských sedel a křísnutého křemene, nic nikomu nevnucoval a pouze se prostě zajímal, zda lidem chutná. To je dle něj jediné kritérium dobrého vína, chutná- nechutná, nic jiného nemá příliš význam.
Vinařství Maděřič se též zúčastňuje řady soutěží, v řadě z nich také boduje, ovšem i tak byl Jirka potěšen, že většina návštěvníků na medaile moc nehledí.
Sám doporučoval vybrat si oblíbená vinařství a těm dávat důvěru, opět příliš nehledět na odrůdy nebo zbytkový cukr, spíš dát všemu šanci a udělat si názor po ochutnání.
Hezky shrnuté Jirkovy názory najdete zde, proč to sáhodlouze opisovat:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10646143549-vinecko-ii/video/
Opět je nutné pochválit všechny vzorky, byly líbivé v tom nejlepším slova smyslu, asi nejvíc mě zaujal sauvignon.
Degustace probíhala tradičně, avšak v poněkud rychlejším tempu, abychom vše stihli.
Na závěr Jirka převzal láhev od Ládi Tetura a sám věnoval sekt svému nástupci, vinaři Láďovi Mrkvovi, který k nám dorazí v dubnu.
Po skončení oficiální části následovalo vzhledem k jubileu nemálo překvapení, s některými jsme začali už na začátku.
Každá dáma obdržela nálevku na víno.
Díky našemu příznivci doktoru Kacerovskému jsme získali vstupenky pro všechny zájemce z klubu na jeho akci Vinařské Litoměřice. Klub tak bude zastoupen v hojném počtu. Ještě jednou moc děkujeme.
Kromě jedné lahve, kterou věnoval Jirka, jsme dali ještě jednu lahev každý z nás tří. Určitě nejvtipnějším bylo víno v petce od Jirky z Božic, návštěvníci byli trochu nedůvěřiví, ale vítěz vyhrál výborný, selský zweigl.
A pak už se jen dopíjelo, povídalo a chválilo.
Závěrem jsme provedli tradiční, skupinové foto, ozdobou je Alenka Papežová, zástupkyně vinařství pro Ústecký kraj.
Ještě jednou Jirkovi děkujeme, byl to výborný večer a opět jeho vína a degustace mohu jen doporučit.
Za stručnost se omlouvám, ale zkuste nalít a vypít 15 vzorků a pak povídejte...:-)