Narozeninová degustace KPV

Ve čtvrtek dne 18. 3. 2010 proběhlo v Klubu Havana další setkání Klubu přátel vína s degustací. Toto setkání bylo výjimečné v tom, že bylo výroční. Klub totiž slavil svoje první narozeniny. Účast byla velmi vysoká. Tentokrát byly rezervace na akci rozebrány již týden před vlastní ochutnávkou a večer se sešlo 60 vínomilů. Klub praskal ve švech. Na dost zájemců se ani nedostalo a museli být odmítnuti. Tím se také ukázala nutnost provést drobné úpravy v systému rezervací.
 Klub přátel vína začal fungovat loni (19. 3. 2009) uspořádáním první vinné degustace. A protože nám připadlo symbolické pozvat vinaře, který svá vína předváděl jako první, padla opět volba na Luďka Vondráka z Mlazic u Mělníka. Představovat tohoto vinaře je pro pravidelné členy asi zbytečné. Povídání o vinařství L. Vondráka si můžete přečíst zde. Zdůrazním snad jen to, co je nejzajímavější, a to je originalita Mlazických vín. Vína jsou vyráběna klasickým způsobem v menších partiích, bez použití zvláštních technologií, jako jsou třeba temperované nádrže na řízené kvašení.

Doménou tohoto vinařství jsou především bílá vína jako Ryzlink rýnský, Rulanda šedá, Rulanda bílá, Kerner a Tramín. Vína jsou trochu jiná, než známe z jižních částí Moravy a mají svůj originální rukopis především díky své mineralitě, dané lokalitou a klimatickými podmínkami ovlivněnými protékajícím Labem.

Vína, která Luděk přivezl na degustaci (degustační list), prezentovala většinu jeho odrůd z několika ročníků, včetně botrytických sběrů a jako lahůdku slámové víno ze Svatovavřineckého. Jako bonus pak přidal čtyři mladá vína z ročníku 2009. Z nich vynikal zejména Kerner svou vůní banánů a tropického ovoce, velmi příjemnou chutí a krásnou kyselinkou. Škoda, že nepřivezl i Tramín taktéž z r. 09, který jsme ochutnávali před vánocemi. Ale jak Luděk říkal: "Nemůžu ukázat všechno, pak by nebylo na co se těšit". Jinak nám Luděk prozradil, že už má hotovou nově postavenou koštovnu, takže příští návštěva už proběhne v nových prostorách.

Večer proběhl ve velmi příjemné a přátelské atmosféře. Při zahájení byl vinaři předán certifikát za nejlepší degustaci provedenou v KPV v roce 2009. Po skončení ochutnávky byl členům předán dárek v podobě propagačního kompletu s vinařskou tématikou, vydaným Českým vinařským fondem. Komplet obsahoval seznam vinařských akcí pro rok 2010, soupis turistických cílů a mapy vinařských oblastí Čech a Moravy. Jako památku na výroční degustaci dostal každý nálevku na víno s logem KPV. Na závěr proběhlo losování a vylosovaný návštěvník vyhrál lahev vína dle vlastního výběru z nabídky L. Vondráka. Na závěr proběhl prodej vín a dopitná vzorků.

Fotogalerie z večera

Další setkání spojené s degustací proběhne 15. dubna a bude představen vinař Pavel Hrabkovský z Velkých Žernosek.
PK