Ústí nad Labem zakládá městskou vinici

V pátek 9. září 2016 ve 14 hodin bude na Větruši slavnostně otevřena městská vinice. Pro dobře přístupný svah, který se rozkládá na pozemku města Ústí nad Labem a je v areálu zámečku Větruše situován za venkovním stánkem s občerstvením, byla po konzultaci s Cechem českých vinařů zvolena odrůda Cerason. Základ městské vinice tvoří pětačtyřicet hlav této pozdní odrůdy révy, vyšlechtěné v České republice. Název - z latinského cerasus, v překladu třešeň, višeň - naznačuje, že zvolená odrůda je určena pro výrobu červeného vína.
O novou, neoplocenou městskou vinici bude pečovat pracovník z odborné firmy.
S myšlenkou na založení městské vinice přišel MUDr. Pavel Kacerovský, a to právě v roce, kdy si připomínáme 700 let od narození císaře Karla IV., který se mimo jiné zasloužil i o další rozvoj vinic v českých zemích.
V rámci slavnostního otevření městské vinice zasadí na Větruši pět hlav vinné révy primátorka Věra Nechybová, náměstek primátorky Pavel Dufek, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, reprezentant Cechu českých vinařů Jan Podrábský a MUDr. Pavel Kacerovský. Akci, kterou se město Ústí nad Labem hlásí k historické tradici pěstování vinné révy na svazích kolem řeky Labe, doprovodí vystoupení kapely Brass Bombers.
 
Jste srdečně zváni, a to i na Slavnosti vína a burčáku, které probíhají 9. září 2016 od 9 do 21 hodin na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. 

PřílohaVelikost
Slavnosti Větruše.PDF3.89 MB