Žernosecký košt 2011

 

 

Dne 21. května 2011 se v kulturním domě ve Velkých Žernosekách uskutečnil již 5. ročník oblíbené akce, Žernoseckého koštu. Pochopitelně jsme nemohli chybět.

 

Dne 21. května 2011 se v kulturním domě ve Velkých Žernosekách uskutečnil již 5. ročník oblíbené akce, Žernosecký košt. O akci jsem psal již loni a během uplynulého roku se naštěstí nic nezměnilo.
 

Jedná se o regionální akci v nejlepším slova smyslu, vystavovatelé se dělili na tři skupiny. Domácí (letos bylo 8 vinařů), hosté z blízkého okolí (2 vinaři) a oficiální vinařství (3, respektive 4, protože vinařství pana Kupsy je hned za rohem). Před kulturním domem byly též stánky s občerstvením, dobře vybraným doplňkovým zbožím a cimbálovka.

Vstupné na akci činilo příjemných 150 Kč, v ceně je pět žetonků a další šli dokoupit po pětikoruně kus. Dokoupil jsem ještě deset a úplně to stačilo. Nebyl problém po domluvě dát žeton za více degustačních vzorečků, ale s menším obsahem vína. Všechny podrobnosti o vínech a vinařích lze dohledat v příjemně udělaném katalogu.

Na akci nás každý rok překvapí, jak hezká vína se zde dají najít. Jsou mnohdy vyrobené na zcela amatérské bázi (většina vystavovatelů byli v podstatě „zahrádkáři“). Loňský ročník vín 2010 byl i zde poznamenán vysokými kyselinami, s nimiž se vinaři vypořádali různým způsobem. 

Následující ročník Žernoseckého koštu nebude možná, vzhledem k mrazu, který zdecimoval 80-100% pučících vinic, vůbec. Podobné úvahy panují i okolo podzimního vinobraní, zda jej vůbec organizovat, protože většina vinařů skoro nic nesklidí.  Ale zpět ke koštu.

Vzhledem k menšímu množství vzorečků každého vinaře není problém ochutnat prakticky vše. A opět si lze potvrdit, jak rozmanitý nápoj to víno vlastně je. Velkým kladem je rovněž to, že s vinaři máte možnost si popovídat, žádný spěch, a dozvíte se cokoliv, co vás zajímá.
 
Nás, stejně jako loni, zaujali především dva vinaři. JuDr. Pavel Bulín z Malých Žernosek, který získal cenu za slámové cuvée z odrůd Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Velmi hezky udělané víno, 12 stupňů alkoholu a „pouze“ přes 80 gramů zbytkového cukru. V chuti marmeláda, med a hezká kyselinka. Druhým jeho velmi kladně oceněným vínem bylo Rulanské modré. Víno poplatné regionu, mělo nezvykle tmavě fialovou barvu a krásnou ovocitost, podtrženou školením na použitém barikovém sudu. Víno bylo hezky harmonické a vyrovnané.
 
Nejlepší kolekci měl, alespoň podle nás, Slávek Schoř z Podřípska, který si s vínem doslova hraje. Jeho vína jsou odrůdově čistá, bez cizích pachů, technologicky dobře zvládnutá a dobře pitelná. Člověk se nestačí divit, co vše lze udělat takříkajíc na koleně. Zajímavě se popasoval s vyšší kyselinkou, kterou zakulatil příměsí sladkého vinného moštu.
 
Dále se zde můžete setkat s vinaři, kteří jinak otvírají svůj sklep pouze pro přátele a známé. O tom, že produkce je velmi omezená, též asi psát nemusím. Řadu vzorků jinde než zde prostě neochutnáte.

Akce se nám velice líbila. Má příjemnou, domácí atmosféru a vínomilcům, zajímajícím se o vína hlouběji, vřele tuto akci doporučuji. A pokud jste z rozumně blízkého okolí, nenechte si tento košt příště určitě ujít, protože za návštěvu tedy rozhodně stojí. Letos se zůčastnilo asi 450 platících návštěvníků, ke kterým jsme se rádi připojili.
 
 
 

Nabídka vín p.Schoře.

 

 Vinař Sláva Schoř (napravo)

 

Nabídka vín JuDr. Pavla Bulína.

 

 Vinař P.Bulín (nalevo)

 

Skupinové foto vinařů a zástupců KPV.